فرشید میدانی | مدرس، محقق و برنامه نویس اکسل

من فرشید میدانی هستم مدرس، محقق و برنامه نویس اکسل. موسس، مدیر موسسه و وب سایت فرساران می‌باشم.

آشنایی و ورود به دنیای کامپیوتر

در سال دوم دبیرستان بود که با یک کمودور 20 به کامپیوتر آشنا شدم. بسیار به کامپیوتر و برنامه نویسی علاقه داشتم و جالب است بدانید که در آن زمان در دبیرستان ما حدود 3 نفر دیگر بودند که کمودور یا آمیگا داشتند! دقیقا یادم است که از یکی از دوستانم به نام همتی بارها پرسیدم که کلیدهای F1 تا F12 چه کاری انجام می‌دهند (آخر او یک کمودور 64 داشت) و از توضیحش چیزی دستگیرم نمی شد.

اولین برنامه ای که نوشتم را یادم است که اعداد 1 تا 100 را چاپ کرد و بسیار هیجان زده شدم.

متاسفانه در آن زمان کتاب‌های خوب کامپیوتر نبود (بجز Dos) که من و بسیاری از بچه‌های دیگر بتوانیم در مورد کامپیوتر بیشتر بدانیم و تحقیق کنیم. ناگفته نماند که اکنون هم فکر می کنم که به زبان فارسی کتاب‌های خوبی در حوزه کامپیوتر نداریم و واقعا فاصله کتاب‌های ترجمه‌ای و تالیفی ما با آنچه به انگلیسی تولید می‌شود بسیار زیاد است.

 اولین کلاس

بیش از 20 سال پیش بود که من اولین تدریسم را در دبیرستانی انجام دادم که تدریس برنامه نویسی Visual Basic بود. تدریس سختی بود چون من از شاگردان آن کلاس تقریبا 2 سال بزرگتر بودم.

فعالیت حرفه‌ای اکسل

از سال 1385 یک وبلاگ به نام فرساران درست کردم برای آموزش اکسل. اصلا گمان نمی کردم که حوزه اکسل تخصص من شود، اما هر چه بیشتر با اکسل آشنا می شدم از آن بیشتر لذت می بردم. یکی از دلایل این امر نظم و شفافیت و قاعده مندی دقیق اکسل بود که با ذهن من همخوانی داشت. کم کم آن وبلاگ به وب سایت فرساران تبدیل شد و شرکت‌های مهم‌تری برای تدریس از من دعوت می‌کردند.

کنجکاوی های کامپیوتری من

دنیای نرم افزار و برنامه نویسی همواره برای من جالب و جذاب بوده است و به همین دلیل بر روی نرم افزارها و زبان های برنامه نویسی مختلفی گاه به گاه کلیک‌هایی می‌کنم. کمی با PHP و #C و Linux و این اواخر با Python کار کرده‌ام. به Raspberry Pi (کامپیوتر کوچک و ارزان قیمتی که با هدف آموزش به کودکان ساخته شده است) بسیار علاقمند شده‌ام.

اصول کلی تدریس

اصول و اخلاق (یا شاید بتوانم با اغراق بگویم فلسفه) تدریس من در حوزه اکسل بعد از سال‌ها به شکل زیر درآمده است:

1)

«من باید مطالبی را تدریس کنم که از کاربردی بودن آنها مطمئن شده‌ام و اجازه ندارم مطالبی را تدریس کنم که هنوز به آنها (از نظر کاربردی بودن) شک دارم» و اگر لازم شد که به مطلبی اشاره کنم که مطمئن نیستم کاربردی است، حتما باید فراگیران/دانشجویان را از این موضوع آگاه کنم.»

2)

«فراگیران ما بزرگسال هستند و فرصت کمی برای مطالعه و تمرین اکسل دارند. به همین دلیل باید چیزهایی را به آنها بیاموزانیم که باید بدانند و از گفتن نکات، ترفندها و سایر مواردی که می‌توانند بدانند و یا جالب است که بدانند، باید پرهیز کنم.»

3)

«نباید از عکس‌هایی که فراگیران لطف کرده‌اند و با من در کلاس‌ها انداخته‌اند استفاده تبلیغاتی کنم. زیرا آنها یادگاری‌ها بسیار ارزشمندی هستند. »

 

اطلاعات تماس
برای تماس با مهندس فرشید میدانی می‌توانید از طریق ایمیل f.meidani {at} farsaran {dot} com  اقدام کنید.
لازم به توضیح است که ایشان موسس، مدیر وب سایت و موسسه فرساران هستند و با هیچ موسسه و یا آموزشگاه همکاری ندارند.