⭐⭐⭐

مشاهده تقویم برگزاری «دوره‌های آموزش آنلاین اکسل» فرساران در سال ۱۴۰۱

 

با استایل ها در word حرفه‌ای صفحه آرایی کنید

استایل (شیوه ها) برای شما اگر یک حسابدار هستید ک باید گزارش‌های مجمع را آماده کنید و یا یک مهندس ک باید طرح یک پروژه را در Word تایپ کنید  یک معجزه کوچک حساب می‌شود.

جالب است ک بیشتر کاربران Word , Excel این ابزار را نمی‌شناسند و استفاده هم نمی‌کنند. مطمئن هستم ک اگر شما از آن استفاده کنید برای همیشه دیگر آنرا کنار نخواهید گذاشت . دلیلش هم خیلی ساده است ، زیرا کارهای شما را کمتر و سریعتر می‌کند. فقط همین!

توجه: در صورتی ک معمولا یک صفحه در ورد تایپ می کنید این گزینه کمک خاصی نمی کند و بیشتر کاربرد آن در متن‌های چند صفحه ای است.

 

کار استایل به زبان خیلی ساده:
یعنی یکهو، یک عالمه متنِ یک جور رو، قیافشونو عوض کنید  devil

بگذارید یک مثال بزنم:

شما یک متنی مثلا سه صفحه ای تایپ کردید ک بعضی از سطر‌هاشو ک یک جورایی مهم بودن رو قرمز کردید. روی کامیپوتر هم خیلی قشنگ و شیک شده. حالا پرینت می‌گیرید و می‌برید به مدیرتون نشون می‌دید . چون پرینتر شما سیاه و سفید بوده اتفاقا این متن‌های قرمز کمی کم رنگ تر شدن و مدیر شما می‌گه ک "لطفا اینها را پررنگ تر کن و تازه درشتشون هم کن و تازه یک کادر هم دورشون بکش".

شما هم چون استایل ها رو بلد نبودید ، می شینید پشت کامیپوتر و دونه به دونه اون متن‌های قرمز رو با دست قیافشونو عوض می‌کنید. (اگر زرنگ باشید شاید از Format Painter استفاده کنید).

 

حالا اگه استایل‌ها رو بلد بودید و استفاده کرده بودید، اصلا کاری به متن و نوشته ها نداشتید . می رفتید چند تا تنظیم رو انجام می دادید و یکو تمامی متن های قرمز عوض می‌شدند. cool

 

حوصله کنید ک اول تعریف استایل را بگویم؟

استایل‌ها مجموعه‌ای از فرمت‌هایی است ک با یک نام ذخیره می‌شوند. angry

یکجور دیگه ساده تر بگم ک وقتی چند تا تنظیم ظاهری مثل فونت / رنگ / کادر و ... ک شما همشون رو باهم می خواهید به یک متنی بدهید رو می آیید و در نرم افزار به یک نامی ذخیره می کنید . این می شه یک استایل . smiley

بگذارید یک مثال بزنم، مثلا وقتی من می‌گم فلانی تیپ محمد رضا گلزار (شما بخونید استایل محمدرضا گلزار) بود یعنی موهاش، لباسش و قدش و ... مثل اون بود. حالا من می آم توی word یک استایل درست کنم مثلا به نام "متن‌های مهم" و این استایل رو تنظیم می‌کنم ک فونتش 14 باشه، فونت تیتر باشه، قرمز باشه.

هر قسمتی از متن رو ک این استایل رو بهش بدم (کافیه ک یک کلیک کنید) اون متن دقیقا اون شکلی می شه یعنی فونت 14، تیتر، قرمز.

 

محل استایل‌ها در Word را در شکل زیر ببینید:

محل استایل در ریبون ورد

 

شروع کار

من می‌تونم ک آموزش استایل‌ها رو از چند روش بدهم اما فکر کنم ک راه سادش اینه ک از استایل‌های آماده استفاده کنیم تا موضوع ساده تر بشه.

 

مثلا متن شما "عنوان اول ... " ، "عنوان دوم ... " و یک عالمه عنوان داره که قراره همشون یک شکل بشن و با متن ها متفاوت باشن. (دقت کنید ک در شکل زیر برای سادگی همه چیز رو توی یک صفحه نشون دادیم)

 

استایل نرمال ورود

به عکس بالا دقت کنید، متن‌های شما دارای استایل "Normal" هستند. یعنی تا امروز شما همیشه داشتید از استایل استفاده می‌کردید اما نمی دونستید.

 

قدم یکم - انتخاب یک استایل برای یک متن

1- خوب حالا عنوان ها را انتخاب می‌کنم و روی استایل "Heading 1" کلیک کنید.

احتمالا رنگ اونها آبی می شه و چیزی شبیه شکل زیر:

(به جای مکان نما دقت کنید)

استایل ورود عنوان متنی اصلی یک

همانطور که می‌بینید متن ها آبی شدن + سایز اونها هم بزرگتر (توی کامپیوتر من فونت 16 ) شده. دقت کنید که فاصله اونها از سطر قبلیشون هم کمی بیشتر شده.

دیدید که چقدر راحت بود.

 

قدم دوم- ویرایش یا تغییر یک استایل

بگذارید مجدد بگم که  با توجه به شکل بالا، تمامی "عنوان ها" دارای یک استایل شده اند. اسم اون استایل "heading 1" است!

اگر من بروم و تنظیمات استایل Heading 1 رو تغییر  بدهم (مثلا فونت / سایز) ، همه این عنوان ها  یکهو تغییر می‌کنن. دیگه لازم نیست تک به تکشون رو تنظیم کنیم. (خسته شدم از بس سعی کردم که دقیق توضیح بدم همه متوجه شدن ؟ "با صدای بلند بگید بله متوجه شدیم")

حالا کافیه که روی کلمه Heading 1 راست کلیک (Right Click) کنید و گزینه Modify رو بزنید

 

تغییر یک استایل در word

حالا صفحه زیر باز می‌شه که هر گزینه‌ای رو ک میخواهید کافیه ک تنظیماتش رو عوض کنید.

 

پنجره تنظیمات استایل ورد

 

من مطمئن هستم که استفاده از استایل ها برای هر کسی چه منشی، مهندس، حسابدار و کارمند بانک و ... بسیار مفیده و در این مقاله تمامی کوششم رو انجام دادم که به شما نحوه استفاده از و مفهوم اون رو بیاموزم. مطمئن باشید که با اندکی حوصله اونو یاد می گیرید. اگه سوالی داشتید در قسمت نظرات مطرح کنید.

 

خوب برای آشنایی با نحوه تنظیمات بیشتر ویدئوی بدون صدای زیر رو ببینید.

دیدگاه‌ها

به این مطلب پاسخ دهید

soleimani در تاریخ 21 خرداد 1393 نوشته:

باسپاس از مدیران محترم سایت فرساران

HOMAI در تاریخ 22 خرداد 1393 نوشته:

سلام

عالی بود

فقط میتونم بگم متشکرم از زحمات شما بزرگواران

مصطفی در تاریخ 13 آبان 1393 نوشته:

حرف ندارید بسیار بسیار بسیار متشکرم.