⭐⭐⭐

مشاهده تقویم برگزاری «دوره‌های آموزش آنلاین اکسل» فرساران در سال ۱۴۰۱

 

توابع تاریخ هجری شمسی در اکسل و تبدیل عدد به حروف

توابع «تاریخ هجری شمسی اکسل» در سال ۱۳۸۵ به شکل «افزونه تاریخ شمسی اکسل» برای اولین بار در ایران به صورت عمومی در فرساران منتشر شد و  به شما این امکان را می‌دهد که در محیط Excel کلیه محاسبات ممکن بر روی تاریخ شمسی را انجام دهید و همچنین  «توابع ABH»  به شما این امکان را می‌دهد که اعداد و تاریخ را به صورت حروف در اکسل داشته باشید.

از آنجایی که در اکسل فقط امکان محاسبات بر روی تاریخ میلادی وجود دارد، هیچ گونه محاسباتی بر روی تاریخ شمسی (تاریخ خورشیدی یا تاریخ جلالی) در این نرم افزار را نمی‌توانید داشته باشید. این‌ توابع که اکنون نسخه ۵ آن (آپدیت ۱۳۹۹) ارائه شده است به فایل اکسل شما توابعی را برای محاسبات تاریخ و تبدیل عدد به حروف در اکسل اضافه خواهد کرد.

توابع تبدیل هجری شمسی یا همان افزونه تاریخ شمسی، و همچنین تابع تبدیل عدد به حروف از دستآوردهای فکری فرساران است که هیچ فرد و یا وب سایتی مجوزی برای بازنشر آن ندارد. خواهشمندیم که برای حمایت از تولید علم و دانش دست اول و شکوفایی کشور ویرانمان، از همین وب سایت اقدام به خرید آن نمایید.

معرفی توابع ماژول تاریخ شمسی در اکسل و تبدیل عدد به حروف

در جدول زیر لیست مهمترین توابع موجود در این ماژول را مشاهده می‌کنید که با کلیک بر روی هر یک از آنها می‌توانید شرح خلاصه آن را مشاهده نمایید و شرح تفصیلی و آموزش دقیق هریک از آن‍‍‌ها در فایل راهنمای pdf این محصول به تفضیل آمده است.

J_DIFF محاسبه تعداد روزهای (اختلاف) بین دو تاریخ شمسی در اکسل
J_TODAY تاریخ شمسی امروز را با توجه به تاریخ ویندوز شما محاسبه و در یک سلول اکسل نمایش می‌دهد.
ABH تابع تبدیل عدد به حروف در اکسل
J_WEEKDAY محاسبه روز هفته به صورت عدد یا حروف (سه شنبه یا 3)
J_ADDDAY اضافه کردن یک عدد با یک تاریخ برای محاسبه تاریخ جدید
J_DIFF محاسبه تعداد روزهای بین دو تاریخ شمسی در اکسل
J_JALALDATE تیدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی در اکسل
J_GREGORIANDATE تبدیل تاریخ میلادی به تاریخ شمسی در اکسل
J_SUBDAY کم کردن یک عدد با یک تاریخ برای محاسبه تاریخ جدید شمسی
TBH تبدیل تاریخ به حروف (هفدهم مرداد هزار سیصد نود سه)
   

 

معرفی تابع J_DIFF

ما در اکسل هیچ راهی برای محاسبه اختلاف یا تعداد روزهای بین دو تاریخ شمسی (خورشیدی یا جلالی) نداریم که با این تابع می‌توان این کار را به سادگی انجام داد. شکل نگارش و استفاده از این تابع در اکسل به صورت زیر است:

=J_DIFF(14000517, 14000520)

خروجی این تابع به شکل یک عدد است که در مثال فوق برابر عدد ۳ خواهد شد. یعنی از ۱۷ مرداد تا ۲۰ مرداد ۳ روز فاصله داریم. به سادگی می‌توانید بر روی خروجی این تابع هر فرمول مجاز اکسل را بنویسید مانند:

=IF(J_DIFF(14000101, J_TODAY()) < 13, "noorooz 😁 ","kar va madresh 😧 " )


معرفی تابع J_TODAY

توسط این تابع شما می‌توانید تاریخ روز جاری را در هر سلول اکسل به صورت هجری شمسی یا خورشیدی داشته باشید. شکل نگارش و استفاده از این تابع در اکسل به صورت زیر است:

=J_TODAY()

خروجی این تابع به صورت یک عدد ۸ رقمی است مانند 14000517.

توجه ۱:‌ در نسخه‌های قبلی شکل خروجی این تابع با علامت / بود که با هدف ا فزایش کارآیی آن و همچنین قابلیت استفاده از این عدد در اکسل مانند فیلتر کردن بین دو تاریخ، این علامت حذف شده است.  در صورتی که مایل باشید که علامت اسلش را کماکان در خروجی این تابع مشاهده کنید، می‌توانید از فرمول زیر استفاده نمایید. 

=TEXT(J_today(), "####\/##\/##")

توجه ۲:‌ تابع J_Today مانند تابع Today و یا Now اکسل، از نوع Volatile است. یعنی در هر بار که موتور محاسباتی اکسل هر محاسبه‌ای را انجام دهد،‌ یکبار محاسبه خواهد شد و تاریخ همان روز را به شما خواهد داد و تغییر خواهد کرد. استفاده بسیار زیاد از توابع Volatile در یک فایل توصیه نمی‌شود زیرا باعث کند شدن چشمگیر اکسل خواهند شد. 

توجه ۳: کاربرد این محصول برای محاسبات جمع و تفریق بر روی تاریخ شمسی است و اگر فقط می‌خواهید تاریخ شمسی امروز را در سلولی **مشاهده ** کنید، مقاله «نمایش تاریخ شمسی روز جاری در اکسل بدون افزونه تاریخ شمسی اکسل» را مطالعه نمایید.


معرفی تابع ABH

توسط این تابع می‌توانید در اکسل یک عدد را به حروف بنویسید. این تابع علامت منفی و ممیز را شناسایی و آنها را به صورت صحیح به حروف می‌نویسید. شکل نگارش و استفاده از این تابع در اکسل به صورت زیر است:

=ABH(123)

=ABT(12345678) & " ریال "

توجه مهم: تمامی کدهای این تابع و نامگذاری خاص آن توسط اینجانب فرشید میدانی در ۱ شهریور ۱۳۸۶ انجام شده است و  برخی از وب سایت‌ها اقدام به انتشار عمومی و بدون مجوز این تابع کرده‌اند. خواهشمند است در صورت مشاهده این موارد برای حمایت از این کار به مسئول وب سایت اطلاع دهید و درخواست حذف آن را کنید. دانلود این نسخه‌ها از زیر پا نهادن حقوق مالکیت فکری، مادی و معنوی فرساران است.

 

سوالات متداول این محصول

آیا این محصول بر روی اکسل نسخه ... نصب می‌شود؟

بله، این توابع/ محصول بر روی کلیه نسخه‌های اکسل از  2007, 2010, 2013, 2016, 2019 به صورت دقیق تست شده و عملکرد آنها تایید می‌شود.

 

آیا محدودیت استفاده از این محصول را دارم؟

خیر، این توابع بر روی فایل اکسل شما نصب خواهند شد، به همین دلیل به سادگی قابل کپی کردن،انتقال، ایمیل کردن خواهد بود و در عملکرد توابع مشکلی پیش نخواهد آمد. 

 

نحوه استفاده و  پشتیبانی فنی این محصول چگونه است؟

به دلیل قیمت پایین این محصول،  هیچ پشتیبانی فنی قابل ارائه نیست. در صورت عدم رضایت بدون هیچ قید و شرطی کلیه وجه پرداختی عودت داده می‌شود. کافی است که ایمیلی بزنید و شماره کارت و مبلغ را اعلام نمایید.

پشتیبانیآموزش نصب و پیشتیبانی فنی

 

با کمتر از 10 کلیک و  کمتر از 1 دقیقه، شما می توانید این توابع را بر روی هر فایل اکسلی اضافه نمایید. توجه داشته باشید که فایل pdf راهنمای کامل این محصول همراه با آن ارائه می‌شود.

 

  • توضیحات نصب در یک فیلم آموزشی بسیار کوتاه برای شما آماده شده است.
  • همراه با فایل اصلی محصول که دانلود می‌نمایید، راهنما کامل استفاده از توابع را به همراه مثال‌های و تمامی نکات  را  به صورت یک فایل PDFو همچنین فیلم آموزشی نصب دانلود خواهید کرد.

کاربردهای تبدیل تقویم شمسی به میلادی و برعکس

  • تبدیل تاریخ میلادی سفارش‌های خارجی، تحویل کالا، تاریخ ورود به گمرک به شمسی و بلعکس
  • محاسبه تعداد روزهای کارکرد پرسنل با توجه به تاریخ استخدام شمسی آنها
  • محاسبه تاریخ اتمام پروژه با توجه به تاریخ شروع
  • محاسبه تاریخ سررسید سفارش‌ها
  • ...