مفاهیم اولیه برنامه نویسی اکسل

برنامه نویسی در محیط اکسل برای تازه کارها کار سختی است و بهمین دلیل می توانید از برنامه های آماده نوشته شده در به زبان VBA اکسل، در اینترنت استفاده نمایید. برای شروع کار باید با اصطلاحات Subroutine - Module  آشنا باشید.

تعریف سابروتین در برنامه نویسی

یک برنامه بزرگ از سابروتین ها Subroutine  تشکیل شده است و کوچکترین واحد یک برنامه را می تواند سابروتین نامید، در توضیح بیشتر باید گفت که یک سابروتین در واقع از دستوراتی تشکیل شده است که همه آنها ، یعنی همه دستورات موجود در یک سابروتین با هم اجرا می شود و باعث انجام کاری خواهند شد.

نامهای procedure, method, function و routine همه نامهای دیگری برای سابروتین هستند و معادل آن در زبان فارسی "رویه" است.

در زبان برنامه نویسی ویژوال بیسیک اکسل اگر بخواهید دستوری را بنویسید که مثلا عدد 2+2 را محاسبه کنید ، باید این دستور را در داخل یک سابروتین قرار دهید:

 

[[vb]]
Sub Test()
	a = 2 + 2
End Sub
[[/vb]]

در مثال ساده بالا شما با کلمه SUB مواجه می شوید که شروع سابروتین و پایان یک سابروتین را نشان می دهد و هر گاه این سابروتین که اسم آن Test است را اجرا کنید ، تمامی دستورات این سابروتین خواهند و پردازش و در نهایت اجرا می شوند. در ادامه این آموزش با نحوه اجرای یک سابروتین نوشته شده در محیط VBA اکسل آشنا خواهید شد.

 

 

تعریف ماژول:

ماژولها در فایل اکسل شما ذخیره میشوند و شما می توانید آنها را ویرایش کنید، هر ماژول می تواند حاوی چندین سابروتین باشد.

درج یک ماژول و سابروتین در VBA:

1- در ابتدا با زدن کلید Alt+F11 وارد محیط VBA اکسل شوید.

2- از منوی Insert گزینه Module را انتخاب کنید تا یک ماژول ایجاد شود. در سمت راست صفحه شما قاب Project Explorer را اگر مشاهده کنید خواهید دید که ماژول شما با نام Module1 نمایش داده می شود . (اگر Project Explorer را نمی بینید از کلید Ctrl+R استفاده نمایید)

3- سابروتین خود را بنویسید.

ذخیره فایل اکسل حاوی برنامه

در اکسل 2007 اگر فایل خود را با پسوند XLSX ذخیره نمایید ، تمامی برنامه های (ماکروها) یا به عبارت صحیح تر تمامی ماژولها پاک می شوند. در واقع این اقدام امنیتی اکسل 2007 است که فایل حاوی یک برنامه وِیژوال بیسیک را با پسوند XLSA ذخیره می کند.

شما در اکسل 2003 نمی توانستید تعیین کنید که آیا فایل حاوی ماکرو - ماژول - برنامه (همه این اصطلاحات دارای یک معنی هستند) است یا نه و حتما باید فایل را باز می کردید تا متوجه این موضوع می شدید.

بنابراین در هنگام ذخیره کردن فایل 2007 که حاوی یک برنامه است (ماژول دارد) باید از گزینه Macro Enabled استفاده نمایید:

در شکل زیر تفاوت Icon فایلهای اکسل 2007 که حاوی ماکرو (برنامه) است با Icon یک فایل عادی اکسل 2007 را مشاهده می نمایید.

باز کردن فایل حاوی برنامه ویژوال بیسیک (ماکرو)

اکسل به صورت پیش فرض برنامه موجود در یک فایل را غیر فعال (Disable) می کند زیرا ممکن است که این برنامه به نوعی یک ویروس باشد و این موضوع یک اقدام پیشگرانه است که در تمامی نرم افزارهای خانواده آفیس از جمله اکسل وجود دارد.

بعد از اینکه فایل اکسل حاوی برنامه VBA را بازکردید، با زدن گزینه Enable Macro برنامه را فعال خواهید کرد و می توانید ماکروهای آن فایل را اجرا کنید و در صورتیکه این کار انجام نشود، قادر به اجرا ماکرو نخواهید بود.

بعد از باز کردن فایل در اکسل2007 بر روی دکمه Options (شکل زیر) کلیک کنید و سپس گزینه Enable this Content را بزنید:

توجه: عکس زیر مربوط به Excel 2007 است.

توجه: عکس زیر مربوط به Excel 2013است.

 

اجرای یک برنامه نوشته شده در محیط VBA  اکسل

همانطور که در بالا اشاره شد کوچکترین واحد یک برنامه سابروتین است و برای اجرای یک سابروتین کافیست در اکسل کلید Alt+F8 را بزنید تا پنجره زیر که لیستی از تمامی سابروتین ها در آن است را مشاهده نمایید و برای اجرای یک سابروتین ، اول آنرا انتخاب کنید و سپس کلید RUN را بزنید.

 کلمه سابروتین، ماکرو ، برنامه و پروسیجر و رویه همگی در برنامه نویسی معادل و به یک معنی هستند. بنابراین از دیدن کلمه Macro در عنوان پنجره شکل زیر تعجب نکنید.
 فعال کردن ماکرو را در هنگام فایل فراموش نکنید.

اگر مایل باشید می توانید برای اجرای ماکرو (سابروتین) در اکسل یک Shortcut key (یا Hotkey) نیز تعریف کنید. مثلا کلید Ctrl+R ، برای اینکار در شکل بالا روی گزینه Options کلیک کنید.

افزودن دیدگاه جدید