برای اطلاع از آخرین مقالات و به روزرسانی‌های سایت در کانال تلگرام اکسل فرساران و یا صفحه ایسنتاگرام اکسل عضو شوید.  smiley

PowerPivot - درس 2- نصب و شروع به کار

ما در مقاله قبلی با جایگاه PowerPivot در دنیای نرم افزارها آشنا شدیم و حال نوبت به شروع کار با PowerPivot رسیده است. در این مقاله به شما نحوه نصب آنرا در نسخه­ های اکسل آموزش خواهم داد.

 

نصب PowerPivot در Excel 2013 و Excel 2016

یک خبر خوب، احتیاج به نصب هیچ چیز جدیدی در این دو نسخه اکسل ندارید! در واقع در اکسل 2013  و 2016 ابزار پاورپیوت وجود دارد و جزئی از خود اکسل شده است. حتی نیازی به فعال سازی ADDINS آن هم نیست!

کافی است که از همان گزینه PivotTable که در تب Insert است یک پیوت تیبل جدید را بسازید و فقط گزینه­ای که در تصویر زیر وجود دارد را تیک بزنید!  

 

 

مفهوم Add this data to Data Model چیست؟

ابزار پاورپیوت بر روی داده­ها محاسباتی را انجام می­دهید و این داده­ها باید در یک دیتابیسی لود شده باشند.

به دیتابیس PowerPivot اصطلاحا Data Model گفته می­شود.

تعریف دقیق از سایت مایکروسافت:

A data model is embedded data inside an Excel workbook...

بنابراین هنگامی که شما این گزینه را فعال می­کنید در واقع ابتدا این لیست در Data Model لود می­شود و سپس یک PowerPivot از آن ساخته می­شود.

در توضیح بیشتر باید بگویم که Data Model جایی در RAM دستگاه شما است که داده­های شما توسط پاورپیوت لود می­شود و سپس بر روی آنها محاسبات انجام خواهد شد. توجه داشته باشید که هنگام Save کردن فایل اکسل، تمامی داده­های Data Model در فایل اکسل شما ذخیره خواهند شد! و این یعنی اینکه:

الف) فایل اکسل شما حجمش زیاد خواهد شد البته نگران نباشید زیرا پاورپیوت داده­ها را بیش از آنچه که تصویر می­کنید فشرده سازی خواهد کرد.

ب) حجم فایل در نسخه­های 32 بیتی اکسل، محدودیت 2GB خواهد بود  در نسخه­های 64 بیتی محدودیتی بجز حافظه RAM نخواهید داشت. (منبع این اطلاعات سایت مایکروسافت است

 

شروع کار به صورت قدم به قدم:

1- ابتدا فایل اکسل انتهای این مقاله را دانلود کنید.

2- بر روی یکی از سلول­ها لیستی که در شیت اول آن است کلیک کنید. (لازم نیست که حتما لیست را انتخاب کنید)

3- از تب Insert گزینه Pivot Table را بزنید.

4- قبل از زدن Ok مطمئن شوید که محدوده لیست شما کاملا صحیح انتخاب شده است.

5- قبل از زدن Ok ، گزینه Add this data to Data Model را فعال کنید.

6- کلید Ok را بزنید تا یک PowerPivot برای شما ساخته شود.

امیدوارم که ناامید نشده باشد زیرا ظاهر آن کاملا شبیه پیوت تیبل معمولی است. (البته با اندکی تفاوت) اما خوب قیافه مهم نیست، بلکه امکانات مهم است. بهتر است یک گزارش از دادههای این لیست بسازیم که تا به حال در اکسل امکاناتش موجود نبود است.

می­خواهیم بدانیم که هر مشتری چند محصول ما را خریداری کرده است. احتمالا شما در ابتدا یک پیوت به شکل زیر را تصور می­کنید:

که کاملا تصور اشتباهی است زیرا این گزارش تعداد سلول­های پُر را می­دهد . در تصور زیر چند سطر از خرید مشتری آبتین نمایش داده شده است

 

و اگر بخواهیم به اشتباه سلولهای پُر جلوی نام آبتین را شمارش کنیم، خواهیم دید که 9 سلول خواهد شد اما اگر بپرسیم که او از چند محصول متفاوت خرید کرده است با توجه به این تصویر باید بگوییم که از سه محصول!

در واقع ما باید تعداد سلولهای متمایز/متفاوت هر مشتری را شمارش کنیم و از شمارش تکراری­ها خودداری کنیم یعنی ما   Distinct Count را لازم داریم. خوشبختانه در زبان DAX ما این تابع را داریم و اکنون می­توانید از آن استفاده کنید.

الف) روی گزینه Count of Product کیک کنید و سپس گزینه Value Filed Settings را بزنید.

ب) گزینه Distinct Count همان چیزی است که سالها در اکسل نداشتیم.

 

 

نویسنده: مهندس فرشید میدانی

 

فایل های پیوست: