دوره ICDL فشرده فرساران، ویژه کارشناسان

گواهینامه و طی دوره ICDL بیانگر آن است که فراگیری که این دوره را طی کرده است توانمندی کار با کامپیوتر را داراست و یکی از ملاک‌های استخدام و ارزشیابی کارشناسان شرکت‌ها و سازمان‌ها می‌باشد.

سرفصل‌های دوره‌های هفتگانه ICDL بر مبنای آن طراحی شده‌اند که فردی حداقل دانش پایه را برای کار با رایانه کسب نماید و از آنجایی که امروزه اغلب کارشناسان سازمان‌ها با مفاهیم اولیه کامپیوتر کاملا آشنایی دارند، لزوم تغییراتی در سرفصل‌ها و محتوای این دوره ضروری به نظر می‌آید.

از آنجایی که فرساران به صورت تخصصی در زمینه آموزش مایکروسافت آفیس فعالیت دارد و با تکیه بر این توانمندی اقدام به تدوین دوره "ICDL فشرده" با تغییرات زیر نموده است:

شش تغییر عمده دوره ICDL فشرده فرساران
حذف موضوعات منسوخ شده و یا کم کاربرد
تطبیق سرفصل با نسخه‌های جدید ویندوز، آفیس و سایر نرم افزارها
گنجانیدن موارد کاربردی خارج از سرفصل‌ها
گنجانیدن سرفصل‌های ویژه کاربران فارسی زبان
تغییر مدت زمان هر مهارت با توجه نیازهای فراگیران/سازمان
بهینه سازی مدت زمان دوره تا 35% و کاهش هزینه‌ها

جدول مقایسه مدت زمان دوره متداول و دوره فشرده

نام دوره نرم افزار مدت زمان معمول مدت زمان دوره ICDL فشرده
مهارت 1. مفاهيم فناوري اطلاعات و ارتباطات - 12 2
مهارت 2. استفاده از رایانه و مديريت فايل‌ها Windows 8 8
مهارت 3. واژه پرداز Word 26 12
مهارت 4. صفحه‌گسترده Excel 26 16
مهارت 5.  پايگاه داده Access 26 12
مهارت 6. ارائه مطلب PowerPoint 20 10
مهارت 7. ارتباطات و اطلاعات Internet / Outlook 12 10
  جمع ساعت 130 70

* تعداد ساعات دوره ICDL بر مبنای نیازهای هر سازمان قبل از شروع دوره با انجام "نیاز سنجی آغازین" دقیقا تعیین خواهد شد.

 

استدلال‌های و امکان سنجی

استدلال‌ها زیر نشان خواهند داد که چگونه این امر میسر است که دوره‌های ICDL با کاهش مدت زمان از یک طرف و از سوی دیگر با افزایش کیفیت و ثمر بخشی اجرا گردند.

 

1- ارتقای دانش همگانی

موبایل‌های هوشمند و فراگیر شدن رایانه باعث گردیده است که دیگر کامیپوتر و ویندوز به صورت یک وسیله ناشناخته نباشد. همگان با مفاهیم اولیه ای چون حافظه و یا ابزاری چون موس و کیبورد آشنا هستند و این در حالی است که در دروه‌های اولیه ICDL بسیاری از افراد بودند که تا آن لحظه هرگز از کیبورد/ موس استفاده نکرده بودند. آشنایی اولیه باعث می‌گردد که فراگیران مطالب جدید را با سرعت بسیار سریعتری فرا بگیرند زیرا پیش زمینه‌ مفید و مرتبطی را دارا هستند.

 

2- اساتید حرفه‌ای فرساران

اکنون بیش از 10 سال از شروع دوره‌های ICDL در ایران می‌گذرد و اساتیدی حرفه‌ای در این زمینه مشغول فعالیت هستند. اساتید باتجربه فرساران می‌توانند مفاهیم پیچیده را به سادگی بیان نمایند و همین امر باعث انتقال سریعتر مطالب می گردد.

 

3- تدوین "ضروریات"

کارشناسان یک سازمان به چه مهارت‌ها و ابزارهایی امروزه بیش از همه نیاز دارند؟

فراگیران از کدام یک از مهارت‌های هفتگانه دوره ICDL بیشتر استفاده می‌کنند؟

در سرفصل‌های ICDL تدوین شده توسط فرساران تاکید بر آنچه فراگیر "ضروری" است بداند انجام شده است و تمامی مواردی که دانستن آنها "جالب" خواهد بود، حذف شده‌‌اند. تجربه منحصر بفرد فرساران در تدریس ICDL و آفیس باعث گردیده است که اولویت‌های سازمان‌ها و فراگیران این دوره به وضوح شناسایی گردد.

 

رویکرد حذفی شامل چه موضوعاتی است؟

1- در ICDL فشرده ، کوشیده شده تا سرفصل‌های استاندارد و متداول پوشش داده شود. تنها مواردی حذف می‌گردند که منسوخ شده‌اند (مانند کار با Toolbarها و یا تنظیمات Searchویندوز XP) و یا کاربرد بسیار محدودی (تنظیمات ScreenSaver) دارند.

2- با توجه به نیاز سنجی پیش از دوره و یا همزمان با دوره، کلیه مواردی که فراگیران با آنها آشنا باشند و یا در آن سازمان از اهمیت کمتری برخوردار باشند، نیز حذف خواهد شد و سرفصلهای کاربردی - پیشرفته پیش بینی شده اند.

 

 

 

افزودن دیدگاه جدید