اتفاقات عجیب در اکسل را بشناسید

یک سری اتفاقات عجیب در اکسل برای شما می افتد که حتی نمی دانید که آن اتفاق را چطوری باید توصیف کنید و یا اینکه در اینترنت جستجو نمایید.

اینجا با توجه به سوالات کاربران کلاس های حضوری فرساران و انجمن یک سری از اتفاقات عجیب اکسلی را برای شما با ذکر دلیل توضیح می دهم و امیدوارم که برای شما مفید واقع شود.

 

1- فلش آبی رنگی در شیت اکسل که پاک نمی شود!

فلش آبی رنگ در اکسل

دقیقا مشابه عکس بالا یک فلش به یکباره در اکسل ظاهر می شود که بر روی آن نمی توانید کلیک کنید و آنرا پاک کنید.

دلیل این امر اصلاحا Circular References است. یعنی فرمولی که دچار یک حلقه یا loop شده است.

دقیقا مانند یک اداره که برخی مواقع می روید که شما را به اتاق B3 ارجاع می دهند و اتاق B3 به شما می گوید که برگرد همان اتاقی که بودی و شما سردرگم می شوید که بالاخره باید به کدام اتاق آن اداره رجوع کنید.

در سلول B3 تصویر قبل ما فرمولی نوشته ایم که به سلول C7 ربط دارد و البته !!!! در C7 فرمولی نوشته ایم که به سلول B3 ربط دارد و اکسل سردرگم می شود که بالاخره چی به چی است. بدیهی است که شما باید فرمول ها را اصلاح نمایید.

برای اطلاع بیشتر از این خطا، مقاله  خطایی ناشناخته از اکسل، چرا جمع اعداد صفر می‌شود؟ را مطالعه نمایید.

 

2- آدرس عجیب و غریب سلول ها در فرمول نویسی!

آدرس سلولهای در هنگام فرمول نویسی اکسل عجیب می شود و به صورت R1C1 است.

آدرس عجیب فرمول های اکسل و تنظیمات اکسل

 

تعجب نکنید این یک روش آدرس دهی است . مثلا سلول A1 که در سطر 1 و ستون 1 اکسل واقع شده است، آدرسش می شود R1C1 و همینطور الی آخر.

دلیل این موضوع آن است که تنظیمات اکسل را به اشتباه تغییر داده اید. پس EXCEL OPTIONS بروید و مطابق شکل زیر، R1C1 reference style را از حالت انتخاب خارج کنید.

آدرس عجیب فرمول های اکسل و تنظیمات اکسل

 

3- هنگام کپی کردن فرمول ، اعداد تکرار می شوند!!!

اولین بار که یکی از دانشجویان کلاس اینرا به من گفت واقعا تعجب کردم، پرسیدم یعنی چی؟ توضیح داد که من وقتی فرمول می نویسم و فرمول را در سایر سطرها و .. کپی می کنیم، یک عدد تکرار می شود.

این یکی انصافا از اتفاقات عجیب اکسل است ، نه؟

محاسبات دستی در اکسل

این حالت وقتی پیش می آید که شما محاسبات اکسل را از حالت Automatic خارج کرده اید و به حالت Manual در آورده اید.

در این حالت اکسل فرمولها را آپدیت نمی کند و منتظر می ماند که شما به صورت دستی آنها را آپدیت کنید که البته کلید میانبر آن F9 است. در Status Bar نرم افزار اکسل شما می توانید کلمه Calculate را مشاهده نمایید (تصویر قبل را ببینید) که یعنی این شیت احتیاج به محاسبه دارد و اعدادش آپدیت نیست.

این تکینک یعنی دستی کردن محاسبات فرمول ها ، کاری حرفه ای است. مخصوصا در فایلهای سنگین که شما نمی خواهید همواره فرمولها آپدیت شود (زیرا فایل خیلی کند می شود) .

برای تنظیم این حالت (یعنی محاسبات اتوماتیک انجام شود و یا دستی) می توانید از دو مسیر زیر اقدام کنید :

Formual --> Calculation Options

یا

Excel Options --> Formulas --> Calculation Options

 

4- نمودار اکسل خالی (سفید) است!

بله، واضح است که اگر اعداد شما قبل از اسامی شما قرار گیرند، هنگام کشیدن چارت در اکسل، آن چارت سفید خواهد شد.

توجه داشته باشد که قبل و بعد در اکسل نسبت به اسامی ستون ها در اکسل مشخص می شود (زیرا جهت شیت شما ممکن است فارسی یا انگلیسی باشد) و من به صورت آگاهانه از کلمه سمت راست و چپ استفاده نکرده ام. حتما باید اعداد بعد از ستون اسامی (اصطلاح دقیق آن Category است) باشد.

نمودار خالی در اکسل

در تصویر بالا می بینید که اعداد قبل از ستون اسامی است (به اسامی ستون های اکسل توجه کنید زیرا شیت به صورت فارسی است ) و بنابراین نمودار اکسلی ما خالی چاپ می شود.

 

5- صفحات سفید زیادی Print می شود

در اکسل به صورت پیش فرض کل منطقه ای که استفاده شده است چاپ می شود. برای آنکه بدانید این منطقه کجاست کلید CTRL+End را بزنید تا به آخرین سلول بروید.

 

 

 

در مقاله ده ترفند اکسل، با موس و کیبورد سریعتر از همیشه کار کنید از بازدید کنندگان سایت خواهش کرده بودیم که تجربیات خودشان را هم به آن مقاله اضافه کنند و با لطف دوستان مقاله ای بسیار کارآمدتر و جالب تری شد. حالا از شما هم می خواهم که لطف کنید و در قسمت نظرات همین صفحه تجربیات خود را در خصوص رفتارهای عجیب اکسل اضافه نمایید تا این مقاله کاملتر گردد.

 

برچسب‌ها: 

افزودن دیدگاه جدید